KUNST-MEBLE TO:

1Najtańsze meble ekskluzywne na rynku.
2Zawsze darmowy pomiar i wycena.
3Wizualizacja 3D gratis !

Jeśli będą mieć Państwo jakiekolwiek pytania, można pisać również na adres mailowy: kunstmeble@gmail.com.

GODZINY PRACY:

Pon-Pt 9:00 - 18:00
Sob - 9:00 - 15:00
Telefony kontaktowe: (Studio) 796185000,
44 6823655, 602438115, 501659950

Zapoznaj się z naszą najnowszą ofertą mebli kuchennych i sypialnianych.

Porady

 Wnętrze kuchni musi być tak urządzone, by wszystkie czynności podczas przygotowywania posiłków nie wymagały częstego przemieszczania się po kuchni i przemierzania dużych odległości. Ustawienie sprzętów kuchennych powinno być zatem zgodne z kolejnością wykonywania prac podczas gotowania.

  Rozmieszczenie sprzętów powinniśmy zacząć więc od lodówki, z której wyciągamy produkty do przygotowywania posiłków, następnie umieścić blat i zlew, gdzie będziemy poddawać produkty wstępnej obróbce, zaś na końcu zamontować kuchenkę czy płytę grzewczą, gdzie będziemy poddawać termicznej obróbce produkty spożywcze i przygotowywać potrawy.

  Istotna dla projektantów przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń kuchennych jest także zasada trójkąta roboczego. Mówi ona o tym, że najbardziej ergonomiczne jest ustawienie sprzętów w wierzchołkach trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia kuchennego, gdzie urządzenia nie będą od siebie zbyt oddalone. Przyjmuje się, że jego obwód nie powinien przekraczać 7 m, przy czym odległość od lodówki do zlewozmywaka powinna wynosić około 120–210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120–210 cm, zaś od kuchenki do lodówki 120–270 cm. Takie rozmieszczenie sprzętów pozwoli ograniczyć odległości pokonywane podczas przygotowywania potraw.

 

 

Zbiór przydatnych porad

W pobliżu głównego obszaru roboczego powinno się znajdować wystarczająco wiele gniazdek elektrycznych — będziesz ich potrzebować do podłączania mniejszych urządzeń kuchennych.
Zastanów się, jak zapewnić odpowiednie oświetlenie obszarom roboczym i szafkom. Światło powinno być komfortowe dla oczu, może mieć regulowane natężenie. Nie powinno oślepiać użytkowników kuchni.
Dobrym pomysłem jest umiejscowienie szafek na żywność zaraz obok dużych lodówek. Dzięki umieszczeniu żywności w jednym miejscy unikniesz chodzenia tam i z powrotem, nie mówiąc już o oszczędności czasu wynikającej z tego, że nie będziesz niczego szukać, skoro wszystko będzie przechowywane w tym samym obszarze. Ponadto kiedy szafki ustawi się jedna koło drugiej, nie wydają się tak masywne, jak kiedy stoją osobno.
Zaplanuj tuż obok miejsca przechowywania żywności powierzchnię, na której będziesz kłaść ciężkie torby z zakupami. Będziesz mieć możliwość używania jej także w trakcie przygotowywania jedzenia i gotowania.
Główna przestrzeń robocza powinna znajdować się koło zlewu, jeśli często używasz świeżych składników.
Płyta grzewcza i zlew nie powinny znajdować się zbyt daleko od siebie, żeby nie zmuszały Cię do zbyt długiego dźwigania ciężkich garnków z wodą.
Zastosuj szafki narożne, dzięki czemu uzyskasz dodatkową przestrzeń magazynową i zwiększysz ergonomię kuchni. Mechanizmy koszy do „ślepych narożników”to najlepsze rozwiązanie w tym zakresie, przestrzeń narożna zostanie zagospodarowana w najlepszy możliwy sposób. Ponieważ półki te całkowicie wysuwają się z szafki, cała ich zawartość jest łatwo dostępna i dobrze widoczna. Zapomnij o wchodzeniu po pas do wnętrza kredensu, żeby znaleźć przedmiot schowany z tyłu półki.
TOP